- ᐅ Vali sihtriik
- » Gruusia
- Huvitavat Gruusia kohta
Huvitavat Gruusia kohta
Külastusi
41 561
Huvitavaid fakte Gruusia kohta
- Sakartvelo - nii nimetavad grusiinid oma riiki. See sõna tuleneb praeguse Gruusia territooriumil elanud rahva - kartvelite - nimest. Sõna "Gruusia" jõudis meie keelde XVII-XVIII sajandil araabia keelest "Gurjistan".
- Enne gruusia keele sõna hääldamist veenduge, et see kõlab õigesti. Te võite sattuda naeruväärsesse olukorda, kus üks vale heli muudab sõna tähendust kardinaalselt.
- Gruusia sügavustes peitub 2400 mineraalvett; isegi Tbilisi seisab sõna otseses mõttes mineraalvee peal .
- Gruusia elanikud jätavad oma kingad jalga, kui nad külastavad. Kui te seda teete, võivad grusiinid seda võtta kui lugupidamatuse žesti. Veelgi hullem on, kui küsite sisesussid.
- Grusiinid peavad külalist Jumala sõnumitoojaks, mistõttu nad suhtuvad temasse suure austusega. On isegi uskumus, et külalistega veedetud aeg ei loe elu sisse.
- Kui näete grusiinlasi, kes söövad liha kätega, siis teate, et see ei ole halbade kommete tõttu. Selles riigis süüakse šašlõkki käega, justkui seda maitsestades. See kehtib ka rahvusroa khinkali kohta. Kui sööte neid söögiriistadega, siis on oht mitte ainult rumalalt välja näha, vaid ka kahvliga läbi torgata ja kaotada roa sisu. Lõppude lõpuks ei ole neis kõige väärtuslikum mitte liha, nagu pelmeenides, vaid mahl. Võtke khinkali sabast, hammustage seda, jooge mahl ja sööge siis ülejäänud osa.
- Kui olete külalisena tugevalt alkoholi tarvitanud ja ei taha auto rooli istuda, siis helistage rahulikult politseipatrullile, olles neid eelnevalt hoiatanud, et te ei taha maanteel õnnetust põhjustada. Vastutasuks selle käitumise eest viib politsei teid ja teie autot koju. Ja see kõik on täiesti tasuta.
- Gruusia peol on peokorraldaja peamine isik. Vastavalt tavale on see kas peremees ise või valib ta külaliste hulgast toastmeistri (lugupeetud isik). Peremeest ei tohi katkestada, tema sõna on seadus!
- UNESCO on tunnistanud Gruusia rahvustantsud ja -laulud inimkonna kultuuripärandi meistriteoseks.
- Gruusia mitmekorruseliste hoonete liftid on sageli tasulised: ülespääsemiseks tuleb masinasse panna teatud summa münte. Laskumine on tasuta.
Tähelepanuväärset Gruusias
- Borjomi mineraalvesi - Need, kes mäletavad Nõukogude aega, teavad, et selliseid tooteid nagu Coca-Cola, Sprite ja Fanta, naljalt saada ei olnud. Kuid oli midagi veel paremat – Borjomi. Brojomi võiks ilmselt ilma igasuguse kahtluseta nimetada mineraalvee maailma kroonimata kuningaks. Ükskõik, kas tarbid Borjomi vett tema tervendavate omaduste või lihtsalt hea maitse pärast, on siiski põnev teada, kui pika tee peab vesi läbima, enne kui päevavalgust näeb. Nimelt on üheksa puurkaevu keskmine sügavus on 1200–1500 meetrit. Näiteks selleks, et Värska vett kätte saada, piisab kõigest 470 meetri sügavusest puuraugust. Borjomi vee kasulikest omadustest on kirjutatud üle saja uurimustöö, seega tasub reis Borjomi tehasesse kindlasti plaani võtta.
- Loodus – Asudes Musta mere rannikul ning äärmiselt mägises piirkonnas, pakub Gruusia nii lumiste tippudega mägesid, lopsakaid, rohelisi metsi, lõputuna tunduvaid steppe ja rannapiirkondi, mille ilule ja vägevusele on maailmast rakse võrdset leida. Grusiinid aga on sellest vägagi teadlikud ning hindavad enda maad sama kallilt kui eestlased enda loodust.
- Ajalugu – Gruusia ajalool on eestlaste omaga rohkem ühist, kui esmapilgul võiks arvata. Olles arvult väike rahvus, kõigest kolm miljonit, on neil tulnud pidada visa võitlust enda kultuuri ja rahva püsimajäämise eest. Sarnaselt eestlastele, said ka grusiinide esivanemad tunda erinevate jõudude karmi kätt. Kui Eestil õnnestus iseseisvus esmakordselt välja kuulutada 1920ndal aastal, 2. veebruaril Tartu rahuga, siis Gruusia tegi seda 1918. aastal. Paraku jäi iseseisvuse aeg üürikeseks, sest 1921. langes Gruusia NSV liidu koosseisu. See kõik on aga jätnud maha pika ja äärmiselt põneva ajaloo, millega tasub kindlasti tutvuda, sest tõenäoliselt mõistame grusiine selles kontekstis suurepäraselt
- Lossid – Kõik, kes tunnevad enda ihukarvu tõusmas, kui vaatav filme ning sarju nagu “Sõrmuste Isand” või “Troonide mäng” ja näidatakse mõnda suursugust kindlust või lossi, siis neile on Gruusial pakkuda midagi tõeliselt erilist. Gori, Narikala ja Rabati kindlused on vaid mõned nendest suurepärastest mälestusmärkidest, mis on tunnistuseks möödunud aegade vägevusest ja suursugususest. Iga keskaja fänni kujutulusvõime saab siin ainest, millest jätkub terveks eluajaks.
- Köök – iga rahva hing peegeldub tema köögis ning Gruusia köök on tõesti peegel, millel pilk peatub pikemalt. Gruusia rahvustoidud nagu hartšoo supp, juustupirukas hatšapuri ning vürtsikad liharoad on levinud üle kogu maailma ning esindatud ka Eestis, kuid tõelist rahvuskööki saab siiski ainult rahva kodumaal. Seega võib Gruusiat külastada juba ainuüksi suurepärase rahvusköögi tõttu, ainuke häda on selles, et keel võib siin jätkuvalt alla viidud saada.